„Szeretnék VA lenni, de nem tudom, hogyan induljak el… Mit tanácsoltok?”
Már két csoportos Skype híváson is túl vagyunk, és szerencsére mindkettő nagyon jól sikerült. A célunk az volt, hogy jobban megismerjünk Titeket, és Ti is minket, valamint hogy feltehessetek minden olyan kérdést, amire szeretnétek választ kapni. Mostantól időről időre szemezgetünk a leggyakrabban felmerülő kérdésekből, és összefoglaljuk a válaszainkat, mert a felmerült témák mások számára is érdekesek lehetnek.
Nos, ha már eldöntötted, hogy szeretnél virtuális asszisztensként elindulni, akkor elsőként mindenképp érdemes átgondolnod, hogy milyen szolgáltatásokat szeretnél ajánlani, és kinek.
Ehhez az egyik legfontosabb szempont, hogy szisztematikusan értékeld az eddigi munkatapasztalatodat (mit kellett eddig csinálnod, mi jöhet szóba tapasztalatként a leendő virtuális asszisztens karrierednél, illetve a feladataid közül mit szerettél, és mit nem, valamint miben voltál kimondottan jó, és miben kevésbé). Ezáltal jó eséllyel kirajzolódik, hogy mik a Te erősségeid.
Ezek megtalálásáról egyébként már írtunk bővebben itt: http://vatrening.com/mi-a-te-specialitasod/.
Ha ez megvan, akkor a következő lépés az, hogy írd össze a gondolataidat azzal kapcsolatban, hogy kinek szeretnél / tudnál dolgozni. Első körben próbálj elindulni azon a vonalon, hogy esetleg az ismerettségi körödben van-e olyan, akinek hasznosak lehetnek az általad kínált szolgáltatások (mivel ha valaki már ismer, talán könnyebben elindul az együttműködés úgy is, hogy még nincs mögötted több éves virtuális asszisztens tapasztalat).
A múltkori csoportos Skype hívás közben azt is javasoltuk, hogy esetleg a legelején még azt is érdemes átgondolni, hogy családtagnak / ismerősnek / barátnak tudsz-e segíteni olyasmikkel, amiket VA-ként is csinálnál (akár ingyen, vagy nagyon olcsón).
Ez elsőre nem biztos, hogy mindenkinek tetszik, de ez is olyan vállalkozás, mint a többi: először bele kell tenned sok energiát és munkát, ha később profitálni szeretnél belőle. Ha eleinte akár ingyen, vagy olcsón is, de dolgozol valamennyit a szabadidődben, az jó arra, hogy a gyakorlatban kipróbáld magad, ésmegyőződj róla, hogy jól csinálod, amit csinálsz. Emellett így lesz tényleges visszajelzés is, illetve le tudod tesztelni a munkád eredményét.
Az érme másik fele, hogy az első ajánlások és referenciák beszerzése nehézkes lehet, viszont így az idődért és befektetett munkádért lesz esélyed megkapni ezeket, ami nagyon sok jó lehetőséghez juttathat el később, illetve talán az illető, akinek dolgoztál, ajánlani is fog az ismerőseinek.
Ha pedig jól vetted az akadályokat, és mindezekkel megvagy, válassz egy megfelelő platformot (a lehetőségeid és a leendő ügyfélköröd figyelembe vételével), és kezdd el összeállítani az online megjelenésedet.
Erre használhatod a LinkedIn-t és építhetsz egy szuper profilt (erről írtunk korábban itt: http://vatrening.com/121-tipp-a-hatasos-linkedin-profilhoz/), egy céges Facebook oldalt vagy akár az első saját weboldaladat is. Ez még nem szükségszerűen kell, hogy publikus is legyen, viszont jó eséllyel Te is látni fogod, hogy egészen máshogy tisztul majd le a fejedben minden, ha elkezded úgy összefoglalni a mondandódat, mintha azt már a leendő ügyfeleidnek címeznéd.
Ezek után (de talán mégjobb, ha ezekkel párhuzamosan) elkezded átgondolni a vállalkozásod praktikus oldalát is (vállalkozási forma, adózás stb.), de ezekkel a témákkal majd egy következő bejegyzésben foglalkozunk bővebben.
Vélemény, hozzászólás?